noimage

Warsztaty florystyczne “Magia wianków”

Kilka słów o Wianku…

Nasza Florystyka Adwentu i Świąt jest ściśle związana ze zwyczajami ludowymi. Stare dobra kulturowe albo są na nowo ożywiane albo podświadomie żyją w człowieku. Jeżeli Florysta w swoich wyrobach wyrazi w znacznym stopniu tę duchową treść, to wyroby te są sensowne i podobają się. Dlatego dla Florysty ważne jest zajmowanie się treścią symboliczną świątecznych środków kształtowania i poznawanie zwyczajowych form.

Przy całej różnorodności w ofercie florystyki adwentowej – wieniec jest jednak najbardziej znaczącą formą czasu przedświątecznego. Jest on formą tradycyjną i jako taki powinien być pielęgnowany. Wprawdzie za każdym razem będzie on wyglądał trochę inaczej, ale zawsze jest posłańcem, który poprawia humor, ponieważ zapowiada święta Bożego Narodzenia.

Floryści tworzą wiele rodzajów wieńców. Różnią się one wielkością, zestawieniem materiałów, kolorem, techniką wykonania i funkcją. Zależnie od celu wyróżniamy: wieńce na stół, wieńce wolno wiszące, wieńce na ścianę, ew. na drzwi.

Tradycyjny wieniec na stół ma kształt okrągły, o średnicy ok. 25 do 35 cm. Wykonany z gałęzi wiecznie zielonych jak: jodła srebrzysta (Abies procera), bukszpan (Buxus sempervirens) lub mieszanki np. z bukszpanu, jałowca, mchu, części plecionych, łyszczcy i szyszek modrzewia.
Szczególne zdobienie jest używane tylko przy wieńcach z jednolitego materiału. Formy ozdobne są wkładane w grupach. Trzeba przy tym oczywiście uwzględnić podział wieńca. Preferowane miejsca umieszczenia środków ozdobnych to dolna część przy świecach i na środku pomiędzy świecami. Wstążka powinna rytmicznie otaczać wieniec.

Środkami ozdobnymi są np. małe szyszki (olcha, modrzew, biały świerk, cyprys), suszone owoce lub części owoców, suche części kwiatów lub nasion, ew. pomalowane na złoty kolor, świąteczne wypieki (gwiazdki cynamonowe, pierniki i małe kształty ciasteczek), orzechy, słomiane gwiazdy, przyprawy, jak cynamon, anyż, gałka muszkatołowa i wiele innych. Do tego dochodzą przekrojone wzdłuż szyszki sosny wejmutki (Pinus strobus), części splecionych gałęzi, większe suszone owoce, ew. owocostany, jak kapsułki lotosu, zdrewniałe formy strąków, czy makówki. Również egzotyczne gałęzie o suchych liściach dostarczają kształtów, kolorów i struktur.

Wieńce na drzwi

Obyczaj wieszania wieńca jako ozdoby adwentowej przyszedł do nas ze Skandynawii. Tam są one wieszane jako adwentowe zaproszenie dla wszystkich przybyszów. W Anglii i Ameryce lubi się je jako wzbudzające nastrój  zdobienia pomieszczeń. Również u nas wieńce na ścianę i drzwi są coraz bardziej lubiane i pasują do wszystkich pór roku. Na czas Adwentu i Świąt otrzymują jednak szczególny charakter i własny wyraz….

materiały Szkoły Florystycznej Małgorzaty Niskiej

Koszyk
Przewiń do góry